Меню
Єдиний колл-центр 044 360 70 50
пн-пт: з 8 до 22
сб-нд: з 8 до 20
ЗАПИСАТИСЬ НА КОНСУЛЬТАЦІЮ

До якого лікаря йти, якщо болить спина?

 1. IVR
 2. Статті
 3. До якого лікаря йти, якщо болить спина?

Спина — головна опора всього організму. Якщо подивитися на її будову, то ми побачимо складну кістково-м’язову систему, яка забезпечує нам кожен день повноцінне життя: можливість рухатися, працювати, сидіти, лежати й все, що ми звикли робити.

Тому не буде перебільшенням, якщо сказати, що біль у спині уповільнює та зупиняє все життя людини. Неприємні відчуття під час рухів, скутість, больові простріли, оніміння рук і ніг — все це тривожні сигнали організму про те, що є якісь проблеми. І вони потребують кваліфікованого підходу. Виникає логічне запитання: до якого лікаря йти, якщо болить спина? Хто лікує спину і який лікар лікує хребет — у цій статті.

Симптоми захворювання спини та хребта

Біль — основний, але далеко не єдиний симптом, який супроводжує більшість захворювань спини. Хоч як парадоксально звучить, але відчуття болю — це добре. Це говорить про те, що організм підказує, на яку область потрібно звернути увагу.

Болі в спині бувають різні: постійні, періодичні, пекучі, тягучі, тупі, різкі. Вони можуть локалізуватися в одній або декількох ділянках спини, а також віддавати в інші області тіла і в кінцівки. Наприклад, біль, який віддає в руку або ногу, пов’язаний із защемленням нервових корінців і часто є симптомом грижі або протрузії.

Крім болю, небезпечними симптомами захворювань спини фахівці називають неприємне відчуття холоду або печіння в області хребта, мурашки, поколювання, оніміння кінцівок. Можуть виникати простріли, головний біль, шум у вухах, миготіння мушок перед очима. Будь-який із цих показників є приводом, щоб негайно звернутися до лікаря. Якщо болить спина, до якого лікаря йти, розповімо трохи нижче.

Причини виникнення болю в спині

Біль у спині, згідно з даними світової статистики, тією чи іншою мірою відчуває близько 85% дорослого населення. Одні фахівці стверджують, що це наша розплата за прямоходіння, інші кажуть, що часто причиною ускладнень і болю в спині є травми в дитячому віці. Зокрема, патології при народженні.

Однак важливо пам’ятати, що біль у спині може бути викликаний не тільки проблемами в хребті. Приблизно 20 серйозних захворювань мають його в списку симптомів. Тому грамотний фахівець ніколи не почне лікування, не встановивши точний діагноз і причину болю. Дуже важливо знати, якщо болить спина, до якого лікаря звернутися. 

Причин хворобливих відчуттів у районі спини може бути дуже багато, починаючи з проблем із хребтом і закінчуючи серйозними онкологічними захворюваннями. У 95% випадків біль викликають спазми в м’язах, розтягнення зв’язок і проблеми з суглобами. Серед причин — порушення постави та статики, надмірна або недостатня фізична активність. Найчастіше такі болі безпечні й проходять самі по собі після відпочинку та відновлення.

Виділяють 3 основні групи проблем, які супроводжуються болем у спині:

 • м’язові проблеми;

 • хвороби та травми хребта;

 • патології внутрішніх органів (нирки, печінка, легені, серце, органи малого таза).

Тому на запитання, який лікар лікує спину, однозначної відповіді немає: потрібно з’ясувати причину та характер болів. Наприклад, больові відчуття в області попереку можуть бути зумовлені такими захворюваннями, як артроз, цукровий діабет, остеопороз, хвороби нирок, грижа, гострий панкреатит, хвороби статевих органів і навіть рак. Неприємні симптоми в області грудей супроводжують інфаркт міокарда, плеврит, запалення легенів. Також біль у спині може бути пов’язаний із неврологічними захворюваннями, вагітністю, тривалим перебуванням в одному положенні.

Якщо стільки можливих захворювань, то до якого лікаря звернутися, якщо болить спина? Розберімося докладніше.

Якщо болить спина, до якого лікаря йти?

Практично кожен фахівець скаже, що якщо не було травм, біль виник раптово, то потрібно передусім йти на прийом до терапевта. Він проведе первинний огляд, направить на необхідні аналізи та вже за їхніми результатами зможе виписати направлення до вузькопрофільного спеціаліста.

 1. Якщо біль має гострий характер, різкий, що прострілює, як правило, терапевт відправляє пацієнта одразу до невролога для оцінки стану м’язів спини та нервової системи.
 2. Якщо болі тупі, тягучі, то потрібно зрозуміти, коли вони виникають. Після інтенсивних навантажень або тривалого перебування на ногах найчастіше причина пов’язана із суглобами. У цьому разі може допомогти лікар-ортопед. Він спеціалізується на діагностиці та лікуванні опорно-рухового апарату: кістково-м’язові системи, суглоби, зв’язки.
 3. Якщо біль посилюється в положенні сидячи або лежачи, важливо звернути увагу на хребет і прийти до вертебролога — того, хто лікує хребет. Він займається проблемами міжхребцевих дисків, лікує грижі та протрузії, защемлення нервових корінців, порушення постави й сколіоз, різні патології та травми хребта.
 4. Якщо спина болить більше ніж 3 дні, біль посилюється, але при цьому виключені хвороби внутрішніх органів, будуть потрібні МРТ і діагностика у нейрохірурга.

До якого лікаря йти, якщо болить поперек після травми? В цьому разі допоможе травматолог. Він працює з травмами та посттравматичними ускладненнями. Але все ж, якщо болить поперек, до якого лікаря йти, краще вирішити в кабінеті терапевта.

Дуже багато хто питає, який лікар лікує хребет і поперек руками. Але тут теж може бути декілька спеціалізацій. Наприклад, масажист, мануальний терапевт і лікар-остеопат. Остеопат розглядає кісткову систему у зв’язці з усіма іншими органами та системами організму. Він здійснює пальпацію та різні мануальні техніки.

Методи лікування болю в спині

Найефективніше лікування — своєчасне, яке здійснюється під наглядом досвідченого фахівця. А ще краще одразу декількох, як в Інституті вертебрології та реабілітації.

Конкретні методи лікування залежать від захворювання й призначаються тільки після повного обстеження, аналізу та детального вивчення скарг пацієнта. Це дає змогу лікарю скласти повну картину проблеми й правильно встановити причину. Для уточнення діагнозу використовують МРТ, рентген, УЗД.

Серед сучасних ефективних методів лікування спини виділяються:

 • фізіотерапія — понад 5 різних видів, які спрямовані на розслаблення та стимуляцію м’язів, впливають на певні точки, прискорюючи процес реабілітації;

 • лікувальна фізкультура;

 • мануальна терапія — тільки в сертифікованих лікувальних кабінетах і клініках;

 • лікарська терапія — допомагає швидко зняти запалення, біль, набряк або спазми, щоб якомога швидше почати лікування;

 • масаж.

Всі ці методи включає комплексне лікування в клініках IVR. Тут можна пройти повне обстеження та одразу розпочати лікування. Як свідчать відгуки наших клієнтів, поліпшення є вже після перших сеансів.

Профілактика захворювань спини: що робити?

До якого лікаря йти, якщо болить хребет, ми розібралися. Але чи можна якось запобігти болю в спині? На жаль, природні фізіологічні процеси старіння нам не підвладні. Однак ми можемо уповільнити зношування опорно-рухового апарату, а також виникнення багатьох недуг.

Ми зібрали рекомендації лікарів різних спеціалізацій, які допоможуть кожній людині зберегти здоров’я хребта якомога довше.

 1. Дотримуватися здорового сну. Спати необхідно достатню кількість часу й на пружній поверхні. За повноцінний 8–9-годинний сон організм встигає відновити багато структур.
 2. Сидіти й ходити, зберігаючи правильну поставу. У положенні стоячи потрібно трохи втягувати живіт, підтягувати поперек і розправляти плечі. У позиції сидячи руки мають лежати на столі або на підлокітниках, щоб передпліччя не перебували в положенні на вазі. Ноги краще поставити на підлогу під прямим кутом або на невелику підставку. Спина завжди має бути прямою. 
 3. Не носити взуття на високих підборах або плоскій підошві більше ніж 2 години. Оптимальна висота підбору — 4–5 см. 
 4. Правильно нахилятись і піднімати тяжкості: на напівзігнутих ногах із прямою спиною, максимально притиснувши руки до тіла.
 5. Займатися помірними, але регулярними фізичними навантаженнями. Найкраще для хребта підходять плавання, скандинавська ходьба, їзда на велосипеді та конях.
 6. Не носити тяжкості в одній руці, а розподіляти вагу та навантаження на обидві руки. 

Ще більше корисних порад вертебрологів ви знайдете в наших наступних публікаціях. Будьте здорові!

Чи була ця інформація вам корисна?
Оцініть інформацію на сторінці, нам важлива ваша думка
Усього голосів: 2
Середня оцінка: 5