Меню
Єдиний колл-центр 044 360 70 50
пн-пт: з 8 до 22
сб-нд: з 8 до 20
ЗАПИСАТИСЬ НА КОНСУЛЬТАЦІЮ

М’язова кривошия

 1. IVR
 2. Захворювання
 3. М’язова кривошия

Асиметрія черепа, голови чи обличчя у дітей свідчать про кривошию — одну з найпоширеніших патологій опорно-рухового апарату у дітей.

 Симптоми

Найтиповіший симптом м’язової кривошиї — характерний фіксований нахил голівки у бік ураженого м’яза і поворотом — у протилежний. Для легкого ступеня ураження характерні незначне обмеження рухливості шиї і можливість надати голівці правильне положення. Стабільна невиправна фіксація повороту шиї свідчить по важчі ураження.

 Вторинні симптоми кривошиї:

 • Асиметрія черепа і голови;
 • Асиметрія обличчя;
 • Відстовбурчення вуха з боку ураженого м’яза.

 Вторинні симптоми можуть проявлятися поступово, при прогресуючому розвитку патології.

 Якщо у дитини помітна асиметрія черепа, голови й обличчя, їй необхідне обстеження педіатра, ортопеда і невролога для встановлення природи патології та призначення відповідного лікування.За відсутності терапії є ризик розвитку важких вторинних ускладнень з боку опорно-рухової системи (викривлення хребта), органів слуху та зору. 

Причини захворювання 

Асиметрія черепа, голови та обличчя може бути вродженою або набутою. Серед можливих причин вродженої патології:

 • Генетичні хвороби;
 • Дисплазії;
 • Травми під час пологів;
 • Неправильне положення плода;
 • Брак вітамінів та мікроелементів у перинатальному періоді. 

Набуті деформації спричинюються фіксованим неправильним положенням тіла немовляти і постійним розташуванням об’єктів спостереження з одного боку.  

Лікування 

У переважній більшості випадків лікуванням займається лікар-ортопед. Програма корекції включає масаж, комплекси вправ і укладок, спрямованих на розтягнення ураженого м’яза. 

У залежності від даних анамнезу и особливостей перебігу хвороби лікар може призначити носіння фіксуючого комірця та фізіотерапевтичне лікування. М’язова форма кривошиї має сприятливий прогноз і у більшості випадків усувається протягом перших двох років життя. За відсутності позитивної динаміки після 2-5 років дитині може бути рекомендоване хірургічне втручання. 

Профілактика 

Вплинути на появу вродженої патології дуже складно, проте далі завдання батьків — вчасно звернутися по допомогу і виконувати настанови лікаря. 

З метою профілактики набутих деформацій черепа, голови й обличчя потрібно періодично міняти розташування іграшок і перекладати дитину у інше положення. Для підтримання тонусу м’язів усім немовлятам рекомендований профілактичний масаж. 

Важлива складова профілактики — регулярні профілактичні огляди у ортопеда. В нашому центрі працюють досвідчені спеціалісти, які знають, як уникнути розвитку патології, вчасно її розпізнати і вилікувати.

Коротко про головне: м’язова кривошия.

Що це і як розпізнати?

М‘язова кривошия є одним із найпоширеніших видів уражень скелету серед дітей, особливо - у новонароджених. Фактично, цю патологію не відносять до самостійної хвороби, а вважають симптомом, що супроводжує основну проблему. До прикладу,  родову травму верхнього шийного відділу, сколіоз чи гіпертонус івательних м‘яз.

Мовою науковців, цей термін означає стійке скорочення кивального м‘язу, обувовлене його недорозвиненням, нахилом голови, обмеженням рухливості у хребті тощо.

Поступово, доросліючи, деформація може прогресувати: поворот голови в протилежний бік стає помітнішим, виникає асиметрія черепа (очної щілини, носогубної складки), лицьова частина на хворому боці ширшає та розміщується все нижче від здорової, виникає атрофія м‘язів щоки, викривляється грудна клітка і живіт сильно виступає вперед, або ж збільшується вигин ключиці.

Звичайно, якщо вчасно звернутися до спеціаліста, згубним змінам легко запобігти.

Хто допоможе?

У більшості випадків виявлення цієї паталогії ґрунтується на клінічному огляді дитячим ортопедом. І тут варто відмітити, що відсутність достатньої практики у лікаря не рідко призводить до діагностичних помилок, особливо якщо стосується дітей до одного року. Провідне ж місце у сучасній медицині займає ультразвукова діагностика кивального м‘язу. УЗД сьогодні володіє майже необмеженим арсеналом можливостей візуалізації. Такий метод є доступним, неінвазійним, високоінформативним і, що головне, простим.

Майбутні поради профільного лікаря залежатимуть від того, наскільки рано вдалося встановити правильний діагноз.

Що на вас чекає, або етап лікування.

Попри сучасні можливості хірургії, провідним способом лікування залишається систематична гімнастика. Лежачи на спині, треба декілька разів на день 10-15 хвилин робити пасивні рухи головою, при цьому зафіксувавши плече. Фізичні вправи не повинні викликати біль, оскільки будь-які неприємні відчуття лише посилить спазмування.

Гімнастику слід поєднувати з масажем і фізіотерапією (парафін, електрофорез). Різниця полягає у тому, що гімнастикою довзоляється займатися щоденно, а ось масаж і фізіопроцедури краще проходити курсами.

Крім іншого, також викорустовуються комір Шанца при патології шийного відділу на термін від 1 до 3 місяців, шина Кошля або стремена Павлика у разі дисплазії тазостегнових суглобів від 3 до 9 місяців у поєднанні з відповідними лікарськими препаратами.

У випадку, коли консервативні методи вже не взмозі допомогти, необхідно звернутся за оперативним лікуванням. Показаннями до операції є пізня діагностика та прогресування деформації.

 

Алергія Асиметрія черепа, голови чи обличчя у дітей Біль та судоми у ногах Біль у спині чи кінцівках у дітей Варикоз Вегетативні розлади Гіпертонія Температура неясного генезу Тривала слабкість, розбитість, нестача сил Ревматоїдний артрит Хвороби травлення Ішемічна хвороба серця Кардіоміопатія Тахікардія Синусова брадикардія Екстрасистолія Фібриляція передсердь Серцева недостатність Склеродермія Феномен Рейно Системна червона вовчанка Юнацький ревматоїдний артрит Системні васкуліти Оніміння різних частин тіла Стани після інсульту Дисциркуляторна енцефалопатія Мігрень Запаморочення Міастенія Судоми Невралгії, лицьовий біль Деформація грудної клітини у дітей Полінейропатія Наслідки ЧМТ Дисплазія кульшових суглобів Головний біль у дітей Грижі міжхребцевих дисків Тромбоз та тромбофлебіт Невротичні розлади у дітей Затримка або відхилення розвитку М’язова кривошия Рахіт Різна довжина ніг у дітей Обмежене відведення стегон у дітей Кульгавість у дітей Ураження ЦНС у дітей
Чи була ця інформація вам корисна?
Оцініть інформацію на сторінці, нам важлива ваша думка